Tällaisen hankin, kuljetusyrittäjän jälkikasvu kun olen, tarvitseeko enempää selitellä....
Hakusessa oli siis niittihytti vaihtolavalaitteilla, Rollsilla ja Fullerilla. Autopeltitöitä jonkin verran harrastaneena läpimädät eivät kiinnostaneet.
Löytyi nettikoneesta, kiinnostus kasvoi kun mainittiin hiekkapuhallus ja maalaus tehdyksi. Hintakaan ei ollut aivan apteekin tasoa. Kävin katsomassa autoa pohjanmaalla ja totesin ajokuntoiseksi. Rungon pituuskin oli sopivaa sorttia, mahtuu myös nosturilava päälle. Edellisellä omistajalla oli ilmeisesti loppunut motivaatio kesken, mielestäni viittä vaille valmista. Peltitöitä en äkkiseltään löytänyt muuta, kuin akkukotelon puhkiruostuneen kannen.
Muutaman viikon päästä järjestin rahoituksen ja vähän taskurahaa, uudet akut kiinni, nesteiden tarkistus ja 200 litraa naftaa tankkiin. Oli lokakuu 2017, kun lähdin Pohjanmaalta liikkeelle, +4, satoi räntää, eikä lämppäristä tullut 100km jälkeenkään kuin lehmän henkäys. Onneksi oli kuljettajan puoleinen peili ja pyyhkijä paikoillaan.

Osa mittareista alkoi heräilemään matkan aikana. Aluksi ei toiminut lämpö- , lataus- eikä polttoainemittarit. Öljynpainemittari reagoi siihen laittoiko ajovalot päälle... Jarruvalot paloivat myös koko matkan. Hytin pohjassa olevat pohjamassan rippeet varisivat turbon ja pakosarjan päälle, ja tuulen suunnasta riippuen risteyksissä tuli miehekäs pikihuuru välistä nokkaan, vaihdekepin haitarin riekaleiden välistä. Suoralla pätkällä tungin jotain rättiä tilkkeeksi, pysyi lasikin paremmin auki. Pimeän tultua havaitsin ehjät SEV-Marchalit hyviksi valoiksi ollakseen 70-luvun tuotantoa.
Auton historia on myös kiinnostava, siirtynyt ammattikäytöstä käytettynä käsittäkseni 70-luvun puolella ensin Keravan ammattikoululle opetuskäyttöön, jäänyt siellä seisontaan muutamaksi vuodeksi 1985 ohjaustehostajan pumpun hajottua, seisoi onneksi paljolti katoksessa. Poistettu tällöin rekisteristä. Pumppu oli myöhemmin korjattu tai vaihdettu, ja auto siirtyi vielä Järvenpään Adultalle opetuskäyttöön "piha-autoksi", jossa sitä oli säilytetty hallissa. Tämä selittänee vähäiset ruostevauriot.
Auton alkuperäinen rekisterinumero on ollut UTH-432. (Tämän onnistuin kirjoittamaan väärin UHT)
Kaikki alkuvaiheisiin liittyvä historia on vielä itselleni hämärän peitossa, kuten ajokilometrit ja ensimmäinen omistaja. Auto myyty huutokaupalla Järvenpään Adultasta 2005 Jokelaan, jonka jälkeen useita omistajia avoimella luovarilla, päätyen pohjanmaalle.
Jatkoa seuraa. Lomamatkalta tätä kirjoitan, huomenna takaisin kotimaahan.
edit, kirjoitusvirheet,
1 rekisteritunnus korjattu oikeaksi,
2 otsikon akseliväli 4200 (ei 4600).
Ei pitäisi lomatunnelmissa kirjoitella ulkomuistista....
